5964

کارشناس سلامت خانواده مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: بهترین فاصله سنی بین فرزندان 3 الی 5 سال است زیرا به نفع سلامتی مادر، جنین و فرزندان می‌باشد.

به گزارش شبکه خبر بوشهر؛ آزیتا صفدران افزود: در حال حاضر حدود 19 درصد از خانواده‌های کشور تک‌فرزند بوده و غفلت از فرزند آوری باعث می‌شود خانواده‌ها نتوانند به تعداد فرزند دلخواه دست یابند.
کارشناس سلامت خانواده مرکز بهداشت شهرستان بوشهر به مناسبت هفته ملی جمعیت (30 اردیبهشت لغایت 5 خردادماه) گفت: فرزند آوری در فرهنگ ایرانی اسلامی ما یک ارزش محسوب می‌شود ارزشی که منطبق بر فطرت و غریزه انسانی است و براي تداوم نسل و بقاي وي ضروري است و سبب می‌شود زوجین نابارور، حل مشکل ناباروري و نداشتن فرزند خود را به‌عنوان یکی از اساسی‌ترین اولویت‌های خود پیگیري نمایند.
آزیتا صفدران اضافه داشت: بررسی‌های کشوري نیز نشان می‌دهد که زوجین ایرانی تمایل به داشتن بیش از 2 فرزند دارند و زوج‌هایی که تازه ازدواج می‌کنند خواهان داشتن 2 الی 3 فرزند هستند.
وی خاطرنشان کرد: با افزایش سن خانم‌ها، شانس باروري موفق در آن‌ها کاهش می‌یابد، دلیل آن‌هم این است که ممکن است فرد با افزایش سن به برخی بیماری‌های مزمن مانند فشارخون، دیابت، بیماری‌های قلبی و ... مبتلا شود که در صورت بارداري نیازمند مراقبت‌های بیشتر بوده و احتمال بارداری‌های پرخطر را افزایش می‌دهد.
آزیتا صفدران تصریح کرد: همچنین با افزایش سن خانم‌ها به تأخیر انداختن بارداري، احتمال ناباروري، عوارض حاملگی، عوارض جنینی و مشکلات هنگام زایمان افزایش خواهد یافت.
وی افزایش سن در آقایان را خطرناک دانست و اظهار داشت: زیرا افزایش سن آقایان نیز باعث کاهش تعداد و کیفیت اسپرم از نظر حرکت، شکل و قدرت طبیعی می‌شود و مطالعات نشان داده که احتمال مشکلات قلبی، ناهنجاری‌های اندام و باز بودن انتهاي سیستم عصبی با افزایش سن پدران بیشتر می‌شود، به همین خاطر است که باید همه زوج‌ها در اولین فرصت ممکن به تعداد فرزند دلخواه خود دست‌یافته و از تأخیرهای بدون دلیل پرهیز کنند.
کارشناس سلامت خانواده مرکز بهداشت شهرستان بوشهر عنوان داشت: بهترین فاصله سنی بین فرزندان را 3-5 سال دانست که به نفع سلامتی مادر، جنین و فرزندان است و اضافه داشت: فاصله‌های کوتاه‌تر و طولانی‌تر از آن می‌تواند پیامدهاي خاص خود را براي کودك، مادر و خانواده به دنبال داشته باشد.
آزیتا صفدران بیان کرد: برخی تصورات مانند ارتباط بهتر با والدین به دلیل وابستگی بیشتر به آن‌ها، صمیمیت عمیق والدین با تک‌فرزند، انجام کارها به بهترین شکل، اعتمادبه‌نفس بالاتر کودك، بهره‌مندی از توجه کامل و بی‌وقفه خانواده، عدم نیاز به رقابت با خواهر و برادران براي جلب‌توجه والدین، عدم مقایسه با خواهر و برادر، دریافت امکانات رفاهی بیشتر و دریافت وقت و توجه بیشتر والدین درباره فواید تک‌فرزندی اشتباه می‌باشد.

تبلیغات